Share this product!
SKU: 26RCAL-200SELS
Our 14, 20 and 26 kW generators offer quiet, reliable performance to power your home and daily life, designed for flexible installations as close as 18 inches to any structure.
Load Management
  • Load management allows the use of a smaller generator set.
AIR-COOLED AUTOMATIC STANDBY GENERATOR, NATURAL GAS, COLOR: Rehlko (formerly Kohler) CASHMERE
Our most popular generators for backup power provide award-winning reliability and performance. When you lose power during an outage or storm, a hard-working 14, 20 and 26 kW KOHLER® generator keeps your appliances working, the heat or AC running and your security system on.
  • Reliable.
  • Powerful Performance.
Exclusive Powerboost™ technology provides excellent starting power.*
  • Premium warranty.
can be export
Do you need help?
Chat with Brags & Hayes
Do you want to chat on Whatsapp?
Share:
Description
Additional Info
Reviews
Description
KOHLER SDMO 26RCAL-200SELS
Details and Specifications
THE POWER YOU NEED
  • Extraordinary peak motor-starting capacity (26RCAL): 39kVA at 240V
THE CONVENIENCES YOU EXPECT
  • Comes with a RXT 200-amp outdoor-rated standard automatic transfer switch
  • Stylish corrosion-proof enclosure impact tested to -30°F
Product Specifications:
Model26RCAL
Rated kW LP26 kW
Rated kW NG24 kW
Amps LP109 amps
Amps NG100 amps
Peak Motor Starting kVA @240 V39 kVa
Alternator NoteAll information shown is for 1 Phase 60 Hz generator with the largest alternator option available.
Displacement999 cm³ (61 cu. in.)
HorsepowerNG 33 HP, LP 36.4 HP
Enclosure MaterialAluminum
Sound Output During Weekly Exercise56 dB(A)
Sound Output During Full-speed Operation67 dB(A)
Response Time10 seconds
WarrantyPremium five-year limited warranty
Country of OriginUS
Certifications/ListingsUL 2200,EPA,CSA,cUL
Starting Battery Spec: 12VDC 500CCA Group 51Sold Separately
Automatic Transfer Switch Included200 A RXT SE ATS
Remote Monitoring AvailableIncluded
Off Grid / Utility BackupUtility Backup
Weight625 lbs. (283 kg)
Alternator Type2-Pole, Rotating Field
Fuel Consumption on NG at 50% load180 cfh
Fuel Consumption on LP at 50% load85 cfh
ControllerRDC2 Controller
Cylinder ArrangementV-2
Dimensions1193 mm x 666 mm x 820 mm (47 in. x 26.2 in. x 32.3 in.)
Engine Manufacturer/DescriptionKOHLER
Engine ModelCH1006
Engine/Alternator RPM3600
Fuel TypeLPG,Natural Gas
Frequency60 Hz
PhaseSingle Phase
Voltage @ 60 Hz120/240
Digital Voltage Regulation±1.0%
PRODUCT Related documents:
Generator Operation Manual - TP-7092 (9-23e)
OnCue Plus, Quick Start Guide G18-247 11_16
Sell Sheet, OnCue Plus Generator Management System - G12-538
Sell Sheet, RCA Generators, Home Energy - G12-497 (9-23)
Sell Sheet, Residential Maintenance - G12-333 (1-24)
Spec Load Shed Kit - G11-124 10_15c
Spec Sheet 26RCA(L) - G4-315 (10-23c)
Spec Sheet OnCue Plus Generator Management System - G6-179
Standby, Five Year or (2000)-Hour Limited Warranty, US Only - TP-7156 (5-20)
ATS RXT Dimensional Drawing 200 Amp Service Entrance N3R - ADV-9046
ATS RXT Spec G11-152 4_21
Brochure, Generators Accessories, Residential - G12-462 (8-23)
Generator Installation Manual - TP-7091 (4-23d)
Dimensional Drawing 26RCA - ADV-9919
ATS-Model-RXT-Operation-Installation-TP-7193-4-21
Additional Info
Weight670 lbs
Dimensions47 × 26.2 × 32.3 in