McPherson Controls | 1000A 3Pole Automatic Transfer Switch | ATS22/1000/3N3 multi-Voltage
Share this product!
SKU: ATS22_1000_3N3
Automatic Transfer Switch, 1000 AMPS, 3 Pole / 1 Phase, 50 Hz or 60 Hz, Multi-Voltage: 208-480V adjustable, Automatic with Emergency Manual override, NEMA 3R Weather-Proof Enclosure for Indoor or Outdoor use.
Pictures shown are representative and may not reflect exact model or other specifications.
can be export
Do you need help?
Chat with Brags & Hayes
Do you want to chat on Whatsapp?
SKU: ATS22_1000_3N3
Share:
Description
Additional Info
Reviews
Description
McPherson Controls ATS22/1000/3N3
multi-Voltage
Details and Specifications
  • Micro-processor based & full glass panel design.
  • Smart m-Touch touch sensing design.
  • Compact size with user-friendly LED display.
  • Capacitive touch key programming & operation.
  • All operation can be done directly on touch panel or from PC connection.
  • Transfer fail alarm, Pre-exerciser or Pre-transfer signal output.
  • Optional USB / RS485 / Ethernet remote communication functions.
  • Built-in 1 to 4 weeks exerciser timer.
  • Built-in noise filter and protect fuses for both normal & standby source.
Product Specifications:
Specifications
Rated Voltage100 - 600 VAC
Rated Current (Ambient Temp. 40°C)1000 Amp
Rated Frequency50/60 Hz
Switch TypeMolded Case Circuit Breaker (MCCB)
Poles3 Poles
Remote Start Output Relay Contact7A @ 250 Vac Max.
Normal ON Relay Contact7A @ 250 Vac Max.
Emergency ON Relay Contact7A @ 250 Vac Max.
Alarm Auxiliary Output Relay Contact7A @ 250 Vac Max.
Rated Breaking Capacity IEC 60947-2 Icu / Ics (KA)
240V100
380V85
415V65
440V65
500V45
Adjustable Timer Settings:
TDNE Time Delay Normal to Emergency0 to 250 seconds
TDES Time Delay Engine Start0 to 30 seconds
TDEN Time Delay Emergency to Normal0 to 999 seconds
TDEC Time Delay Engine Cool-down0 to 250 seconds
TDOF Time Delay in OFF position0 to 99 seconds
PRODUCT Related documents:
ATS-22 complete Manual -for all purpose
ATS-22 Spec
Additional Info
Weight660 lbs
Dimensions27 × 32 × 71 in